Kiedy należy udać się do endokrynologa?

Endokrynologia jest dziedziną medycyny, zajmującą się fizjologią i patologią gruczołów wydzielania wewnętrznego.

Objawami, które mogą wskazywać na dysfunkcję tarczycy to np. powiększenie się obwodu szyi, wyczuwalny guz w okolicach tarczycy, ból w okolicy tarczycy, zmniejszona tolerancja ciepła lub uczucie stałego chłodu, spadek lub wzrost masy ciała, wytrzeszcz gałek ocznych, pojawiające się nagle uczucia kołatania serca.

Dysfunkcja przytarczyc może wiązać się z powstaniem kamicy nerkowej, uszkodzenia nerek czy osteoporozy. W przypadku spadku stężenia wapnia we krwi, którego powodem może być m.in. przypadkowe usunięcie przytarczyc podczas zabiegu na tarczycy, może pojawić się tężyczka. Polega ona na drętwieniu i symetrycznych kurczach tonicznych kończyn i twarzy.

Objawami, które mogą wskazywać na zaburzenia w zakresie nadnerczy to m. in. ciemnienie skóry, pojawienie się czerwonych rozstępów na skórze, nieprawidłowe owłosienie, źle kontrolowane ciśnienie tętnicze mimo stosowania kilku leków hipotensyjnych, gwałtowne skoki ciśnienia lub wręcz przeciwnie spadki ciśnienia tętniczego.

Innymi objawami wskazującymi na dysfunkcję układu endokrynnego to np. zmiana wyglądu zewnętrznego, powiększenie twarzoczaszki, rąk i stóp, mlekotok, zaburzenia miesiączkowania czy potencji, wzmożone pragnienie i oddawanie moczu.